Aki dolgozik egy ideje, biztosan hallotta már, hogy ezt és ezt lehet vagy lehetne hatékonyabban csinálni. De otthonra is igaz a dolog. Akár a házimunkát is lehet hatékonyabban végezni, nem kell a hatékonysághoz más, mint rálátás és megértés azzal kapcsolatban, amit csinálunk.
Mert amikor hatékonyságot szeretnénk növelni, valójában azt keressük, hogy hol lehet az adott feladatot veszteség nélkül a legeredményesebben elvégezni.
Vagyis sok gondolattal ellentétben a hatékony nem egyenlő a gyorssal. Persze van átfedés, de messze nem ugyan az.
Mi a hatékony(ság) jelentése, definíciója?
HATÉKONY (melléknév)
Nagyon eredményes; veszteségek nélkül, a legkevesebb szükséges erőfeszítéssel és időben megvalósuló (munka, tett, változás), amely a célját maradéktalanul kielégíti, megvalósítja.
Pl.: A hatékony munka nagyon sok terméket képes előállítani. A hatékony cselekvés egyáltalán nem fárasztó.
Vagyis sok gondolattal ellentétben a hatékony nem egyenlő a gyorssal. Persze van átfedés, de messze nem ugyan az.
Veszteségek nélküli munka - LEAN szemlélet
Van egy módszertan, a LEAN módszertan, ami szorosan idekapcsolható, hiszen itt is szó esik arról, hogyan tartsuk szem előtt a hatékony munkavégzést. Magáról a LEAN módszertanról egy másik bejegyzésben írok, ha érdekel olvasd el. Szerintem mind amellett, hogy rendkívül hasznos, mert nem egy írósztal mögött született elképzelés, hanem a japán Toyota gyárban :), amellett nagyon fontos részét tudja képezni a munkának. Amit nem győzök hangsúlyozni, nem csupán a munkahelyen végzett munkára vonatkozik. Akár otthon, vagy a kerben végzettre is remekül ráilleszthető.
No, de akkor nézzük meg, mik azok a veszteségek, amiket a LEAN tart számon. Mivel a LEAN módszertan központjában a vevő áll, így mindig azt figyeli, hogy mi képvisel értéket egy vevő számára. Főként termelés, gyártásban alkalmazzák, de ha picit gondolodik az ember, másra is leképezhető 🙂