Barion Pixel
Mit jelent, hogy valaki hatékonyan dolgozik?
Mit jelent, hogy valaki hatékonyan dolgozik?

Aki dolgozik egy ideje, biztosan hallotta már, hogy ezt és ezt lehet vagy lehetne hatékonyabban csinálni. De otthonra is igaz a dolog. Akár a házimunkát is lehet hatékonyabban végezni, nem kell a hatékonysághoz más, mint rálátás és megértés azzal kapcsolatban, amit csinálunk.

Mert amikor hatékonyságot szeretnénk növelni, valójában azt keressük, hogy hol lehet az adott feladatot veszteség nélkül a legeredményesebben elvégezni.

Vagyis sok gondolattal ellentétben a hatékony nem egyenlő a gyorssal. Persze van átfedés, de messze nem ugyan az.

Mi a hatékony(ság) jelentése, definíciója?


HATÉKONY (melléknév)

Nagyon eredményes; veszteségek nélkül, a legkevesebb szükséges erőfeszítéssel és időben megvalósuló (munka, tett, változás), amely a célját maradéktalanul kielégíti, megvalósítja.
Pl.: A hatékony munka nagyon sok terméket képes előállítani. A hatékony cselekvés egyáltalán nem fárasztó.

Vagyis sok gondolattal ellentétben a hatékony nem egyenlő a gyorssal. Persze van átfedés, de messze nem ugyan az.

Veszteségek nélküli munka - LEAN szemlélet

Van egy módszertan, a LEAN módszertan, ami szorosan idekapcsolható, hiszen itt is szó esik arról, hogyan tartsuk szem előtt a hatékony munkavégzést. Magáról a LEAN módszertanról egy másik bejegyzésben írok, ha érdekel olvasd el. Szerintem mind amellett, hogy rendkívül hasznos, mert nem egy írósztal mögött született elképzelés, hanem a japán Toyota gyárban :), amellett nagyon fontos részét tudja képezni a munkának. Amit nem győzök hangsúlyozni, nem csupán a munkahelyen végzett munkára vonatkozik. Akár otthon, vagy a kerben végzettre is remekül ráilleszthető.

No, de akkor nézzük meg, mik azok a veszteségek, amiket a LEAN tart számon. Mivel a LEAN módszertan központjában a vevő áll, így mindig azt figyeli, hogy mi képvisel értéket egy vevő számára. Főként termelés, gyártásban alkalmazzák, de ha picit gondolodik az ember, másra is leképezhető 🙂

LEAN veszteségek

  • Túltermelés: olyan termékek előállítása, amelyekre nincs kereslet, azaz nem elégítenek ki vevői igényeket.
    Szellemi munkához kapcsolódó példa: egy feleslegesen legyártott táblázat, mert a benne lévő adatok egyszer valahol már előálltak, és onnan kinyerhetők.
    Otthoni, kerti munkavégzéshez kapcsolódó példa: olyan növényt termesztünk, amit senki nem szeret a családban.
  • Várakozás: az ember és a gép is várakozik, ha nincs munkája, mert kifogyott az anyag vagy még nem érkezett el a munkavégzésének ideje, akkor közben nem állít elő értéket, működésük költségei részben azonban ekkor is felmerülnek.
    Szellemi munkához kapcsolódó példa: régi, elavult számítógépekkel, programokkal, szoftverekkel való munka, amikor csak várunk és várunk, hogy az betöltsön
    Otthoni, kerti munkavégzéshez kapcsolódó példa: áthívom a testvéremet, hogy segítsen a nagytakarításban, de nem vettem meg a tisztítószereket, ezért nem tudunk nekiállni a takarításnak.
  • Felesleges szállítás: külső és belső anyagmozgatás esetén egyaránt költségeket generál az alkatrészek szállítása a források, munkahelyek és tárolók között.
    Szellemi munkához kapcsolódó példa: úgy viszek egy szerződést aláíratni, hogy nincs az irodában, akinek alá kell írnia.
    Otthoni, kerti munkavégzéshez kapcsolódó példa: üresen hagyom a vödröt, amiből kiöntöttem a vizet, de tisztát nem raktam bele, csak hurcolászom magammal.
  • Túlfeldolgozás vagy nem megfelelő feldolgozás: ha a munkát nem végzik el megfelelően, az egyértelműen vevői elégedetlenséghez vezet, azonban a túl jó minőségű termék is veszteségforrás, hiszen a többlet erőfeszítéseket a vevő nem fizeti meg.
    Szellemi munkához kapcsolódó példa: van egy táblázatom, amit be kell képleteznem, de nem veszem észre, hogy több füle van, ezért kihagyok egy fület, így nem végzem el megfelelően a táblázat képletezést.
    Otthoni, kerti munkavégzéshez kapcsolódó példa: kis méretű tojásokat kérnek a vidéki nénitől, de ő a nagyokat válogatja ki, amire aszt mondja a szomszédja, hogy köszöni a fáradozást, de ő ezt nem kéri, mert most kimondottan kisméretűre van szüksége.
  • Túl sok készlet: a készlet annak a jele, hogy a szervezeten belül vagy kívül valami iránt éppen nincs kereslet. Célja a következő munkafázisok folyamatos működésének biztosítása, „mellékhatása” azonban az, hogy átmenetileg segít elfedni a rendszer szintű problémákat.
    Szellemi munkához kapcsolódó példa:úgy rendelek fénymásolópapírt, hogy még az előző két havi adag sem fogyott el.
    Otthoni, kerti munkavégzéshez kapcsolódó példa: úgy vetünk el újabb növényeket, hogy még az előző termését sem használtuk fel.
  • Felesleges mozgás: az elvesztegetett, felesleges mozdulatok úgy használják el az erőforrásokat (fárasztják el a munkást), hogy annak eredménye nem látszik a terméken, vagyis nem ad hozzá értéket.
    Szellemi munkához kapcsolódó példa: egy folyamatnak nem tudjuk az optimális lépéssorozatát, ezért például sokkat többet kattintunk egy számlázás során. Van egy gyorsgomb, ami egyből a számlázásra visz, de mi menüpontokon keresztül kattintva jutunk el, ahová egy kattintással is el lehet jutni.
    Otthoni, kerti munkavégzéshez kapcsolódó példa: egy, már tisztára törölt asztalt újra és újra letörlünk, pedig az már tiszta, nincs vele dolog.
  • Selejt: a selejtté váló termék befektetett munkája, majd javítása, újraellenőrzése erőforrásokat és pénzt von el a jó termékek gyártása elől.
    Szellemi munkához kapcsolódó példa: olyan képzési anyagot adok ki a kezemből, ami használhatatlan, mert nem felel meg egy adott cég minőségi követelményeinek.
    Otthoni, kerti munkavégzéshez kapcsolódó példa: nem figyeljük megfelelően a palántáinkat, ezért nem ép zöldségek születnek belőle.

  • +1 Munkatársak kihasználatlan kreativitása: ez a nyugati alkalmazáskor került előtérbe, a japán kultúrában a munkatársak aktív közreműködése magától értetődő.